Odkąd mieszkam zagranicą staram się propagować polską kuchnię. Nie jest to trudne, bo obcokrajowcy bardzo lubią nasze klasyki ? Moją ulubioną potrawą wśród dań niesłodkich jest bigos. Na równi z żurkiem, barszczem, uszkami, karkówką, łazankami itp. itd.
Bigustus, czyli bigos
Bigos nigdy nie smakuje tak samo. Ile domów, ile rodzin, tyle przepisów na to tradycyjne danie. W wielu domach łączy się kapustę kiszoną ze zwykłą. Suszone śliwki, miód lub cukier również są często spotykane w bigosie. Może dlatego prawdziwe jest stwierdzenie, że samo słowo wywodzi się z łaciny. „Bigustus” – bi gustus, czyli dwa smaki – słodki i kwaśny. Pierwsze wzmianki o bigosie pochodzą z XV wieku.
Smak rodzinnych świąt
Wcześniej bigos na święta (Boże Narodzenie i Wielkanoc) robiły moje babcie. Teraz, kiedy babć zabrakło, postanowiłam sama postarać się o smak, który pamietam z dzieciństwa. U babci Zosi królował bigos klasyczny, bez żadnych specjalnych dodatków. Podstawą były dobre mięsa oraz suszone grzyby (w tym koniecznie prawdziwki). Właśnie taki tradycyjny smakuje mi najlepiej. Druga babcia dodawała dużo koncentratu z pomidorów. W moim bigosie znajdziecie troszkę z obu receptur.
Po światach bigos to doskonały pomysł na wykorzystanie resztek z lodówki. Resztki kiełbas, szynek czy boczku świetnie sprawdzą się w tym przepisie.
Dobre składniki to podstawa
Kiedy w listopadzie odwiedziłam Polskę, od razu kupiłam lokalne warzywa i owoce. Poznałam rolnika, który sam robi ogórki i kapustę kiszoną. Kapusta smakowała wspaniale. Wróciłam z łupem do Berlina i przygotowałam pierwsze świąteczne danie, które zamroziłam by doczekało do grudnia.
Prosty przepis na pyszny bigos
Uwagi
- Im więcej rodzajów mięsa, tym lepiej.
- Można także dodać suszone śliwki pokrojone w paski. Najlepiej w tym samym czasie co kapustę.
- Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, przelewamy ją wodą.
- Wiele osób dodaje czerwone wino. Można dodać je wraz z kiszoną kapustą – wystarczy użyć 100 ml czerwonego wina i 150 ml wody zamiast 250 ml wody.
Składniki
- 1 kg kapusty kiszonej
- 500 g mięsa (u mnie schab z jelenia)
- 500 g wędlin – szynka, kiełbasa, boczek itp. pokrojone w drobną kostkę
- 1 cebula
- 2 łyżki masła klarowanego
- 500 ml gorącej wody
- 250 ml wody
- 2 garście suszonych grzybów (najlepiej w tym kilka prawdziwków)
- 1 jabłko
- 2 łyżeczki dobrego koncentratu pomidorowego
- sól i pieprz
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka kminku
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
Instrukcje
- Cebulę i mięso pokroić w kostkę. Zeszklić cebulę na w klarowanym maśle, dodać mięso i podsmażyć.
- Dodać 500 ml gorącej wody, doprawić solą i pieprzem. Dodać połamane suszone grzyby, przykryć i gotować na małym ogniu przez 45 min. Dodać obrane, pokrojone na małe kawałki jabłko, ziele angielskie, kminek, liść laurowy i majeranek.
- Dodać kiszoną kapustę ze szklanką wody, wszystkie wędliny i wszystko dobrze wymieszać. Kolejne 45 min. gotować pod przykryciem. Na koniec dodać 1 lub 2 łyżeczki koncentratu.
- Z czasem bigos nabiera smaku i aromatu. Najsmaczniejszy jest po kilku dniach, wielokrotnie podgrzewany.