Zupa szczawiowa to jedna z moich ulubionych polskich zup. Postanowiłam podzielić się nią na blogu, ponieważ nie zna jej praktycznie żaden Niemiec ani Austriak.
O ile w Europie Środkowowschodniej zupa szczawiowa pojawia się w różnych odsłonach (nawet ze szpinakiem!) to w Germanii w sumie szczaw nie jest wykorzystywany kulinarnie. Na Ukrainie szczawiowa nazywana jest zielonym barszczem, a w Rosji po prostu zieloną zupą. Przepisów na szczawiową w samej Polsce jest wiele. Niektórzy gotują ją z ryżem , inni z tzw. deptanymi ziemniakami. Po dodaniu ugotowanych jajek i ziemniaków jest sycącym daniem jednogarnkowym, podobnie jak bigos.
Szczaw
Szczaw był ceniony już w starożytności i spożywany przy niedoborze witamin i minerałów. Jest bogaty w witaminę C – 117 mg na 100 g, czyli mniej więcej tyle, co cytryna. Szczaw jest również dobrym źródłem żelaza (2 mg żelaza na 100 g). Można go spożywać na surowo, ale ze względu na stosunkowo dużą zawartość wodoroszczawianu potasu, po nadmiernym spożyciu mogą wystąpić objawy zatrucia. Lepiej go gotować.
Szczaw można znaleźć na łące, ale można go też uprawiać – tak jak ja tu na balkonie w centrum Berlina 😉
W polskich sklepach można kupić szczaw w słoikach przez cały rok, jest idealny do zupy szczawiowej.
Zupa szczawiowa z jajkiem
Uwagi
Warto mieć w domu słoiki ze szczawiem (nawet te kupne!). Dzięki temu zupą szczawiową cieszę się cały rok.
Składniki
- 0,5-1 kg kurczaka (skrzydełka lub udka)
- 500 g świeżego szczawiu lub 300 g szczawiu ze słoika
- 2 litry wody
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- selera wielkości kciuka
- por
- 5 łyżek śmietany 18%
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- sól i pieprz
- łyżeczka mąki
- 4-6 jajek
- 500 g ziemniaków
Instrukcje
- Umyte mięso włożyć do dużego garnka. Dodać obraną marchewkę, pietruszkę, por i seler. Wlać 2 litry wody i dodać przyprawy. Przykryć garnek przykrywką. Doprowadzić zupę do wrzenia a następnie gotować na wolnym ogniu przez godzinę.
- W międzyczasie ugotować obrane, drobno pokrojone ziemniaki. Jajka ugotować na twardo. Odstawić.
- Wyjąć wszystko z bulionu – pokroić marchewkę na małe kawałki i włóżyć ponownie do garnka. Szczaw pokroić na małe kawałki lub szczaw ze słoikai i dodać do zupy, gotować kilka minut.
- Do małej miseczki dać 5 łyżek kwaśnej śmietany. Wymieszać z łyżeczką mąki pszennej. Dodać trochę wrzącej zupy do miski (wlewanie zimnej śmietany bezpośrednio do zupy może ją zważyć). Przelać wszystko do garnka i dobrze wymieszać. Wystarczy krótko zagotować zupę i doprawić.
- Podawać z ziemniakami i jajkiem – jak na zdjęciu. Smacznego!