Barszcz czerwony to moja ulubiona polska potrawa wigilijna. Zaraz po lub przed bigosem, sernikiem i pierogami z kapustą i grzybami 😉 Święta tuż tuż i najwyższy czas przygotować zakwas z buraków. Jest on podstawą udanego barszczu wigilijnego.
Samo zdrowie nie tylko na święta
Zakwas z buraków jest świetny do barszczu czerwonego. Warto go przygotowywać także poza grudniem, po prostu do picia. Jest to bardzo zdrowy napój, który wzmacnia organizm. Zakwas buraczany polecany jest przy osłabieniu, przeziębieniach i anemii. Zakwas z buraków jest również świetnym środkiem na kaca! Ten zdrowy shot dodaje energii i siły. Warto zatem przygotowywać zakwas częściej niż tylko na święta!
Kiszone buraczki – zdrowy odpad przy produkcji zakwasu
Pozostałe po zakwasie buraczki kiszone (po odcedzeniu zakwasu) są również bardzo zdrowe. Zwłaszcza zimą warto jeść i pić kiszonki, które wzmacniają odporność. Oprócz tego kiszonki wspomagaja metabolizm i regulują pracę jelit. Same buraki dostarczają wielu witamin i minerałów – takich jak z witaminy grupy B, C, A, E, K, błonnik, przeciwutleniacze oraz ważny dla kobiet w ciąży kwas foliowy.
Zakwas z buraków idealny na barszcz
Uwagi
Czosnek i przyprawy należy umieścić pomiędzy burakami – nie na wierzchu!
Składniki
- 2 kg surowych buraków
- 2 l przygotowanej, ostudzonej wody
- 2 łyżki soli (1 łyżka soli na litr wody)
- kilka ząbków czosnku
- ziele angielskie ok. 6-8 ziaren
- kilka liści laurowych
Instrukcje
- Wodę wymieszać z solą. Buraki obrać i pokroić na małe kawałki. Czosnek obrać.
- Do dużego słoja wkładać buraki, na przemian z czosnkiem, zielem angielskim i liściem laurowym. Całość docisnąć i zalać wodą z solą tak, aby wszystkie buraki były przykryte.
- Słój / słoje przykryć lnianą lub tetrową tkaniną (zawiązać tasiemką, sznurkiem lub użyć gumki) i odstawić w ciepłe miejsce na około 5-7 dni. Po pięciu dniach sprawdzić czy zakwas jest dobry. Jeśli jeszcze nie, wówczas poczekać jeszcze dwa dni, aby mocniej się ukisił.
- Gdy zakwas jest gotowy, przecedzić go i wlać do wcześniej wyparzonych, suchych butelek. Przechowywać w lodówce lub w chłodnym i ciemnym miejscu. Jest dobry do spożycia nawet przez kilka miesięcy, choć smakuje tak dobrze, że znika znacznie szybciej 😉
- I pamiętajcie – nie wyrzucajcie ukiszonych buraków pozostałych po produkcji zakwasu. Można je podjadać same lub w sałatkach.
Lubicie zupy? Ja uwielbiam! Dla wielbicieli podrzucam rozgrzewającą zupę krem z dyni i kwaskową, tradycyjną szczawiową.
Polecam również mój przepis na barszcz wigilijny.